11 Mayıs Cumartesi

Saat 1. Salon 2. Salon
10:00-10:45 Güvenlik, Güvenilirlik, Rastgelelik, Açıklık
Chris Stephenson
ICS Grup Linux Dönüşümü
Fatih Genç

Kurumlarda Özgür Yazılımlara Göç
Akgün A. Yardımcı
11:00-11:45 Building FOSS Communities and Empowering Diversity
Kristi Progri (*)
PostgreSQL ile Veri Maskeleme
Mehmet Emin Karakaş
12:00-13:00 Kişisel Verilerin Koruması ve Özgür Yazılımların Önemi
Alper Atmaca
pgBackRest ile PostgreSQL’de Yedekleme
Zekiye Aydemir

PostgreSQL Yüksek Erişilebilirlik ve Ölçekleme Çözümleri
Doruk Fişek
13:00-14:00 Öğle Arası
14:00-14:45 Özgür Yazılımlarla Mahremiyet Korunumu
Onur Çelik
Değişim ve Sonrası (!)
– Aziz Arslan - MetGlobal (**)
15:00-15:45 Özgür Haritacılık
Dilan Çelik, Burcu Bayaslı, Tuğçe Yıldız
Ağ Yöneticileri İçin Özgür Yazılımlar
Alper Yalçıner
16:00-17:00 Mustafa Akgül Anma Oturumu

12 Mayıs Pazar

Saat 1. Salon 2. Salon
10:00-10:45 Linux’un Active Directory Entegrasyonu
Erkan Esmer
Blokzincir Dünyasında Özgür Yazılımlar
Ege Tekiner

En Sevdiğim Defterim “Jupyter” :)
Gönül Aycı
11:00-11:45 Otonom sistemler için Robot İşletim Sistemi (ROS)
Can Korkut, Çağrı Mert Kemerkaya
Kong ile Mikroservis Yönetimi
Mert Şimşek

Neden/Nasıl: Kurumsal Bilgi İşlem Altyapısında Özgür Yazılımlar
– Sinan Burak Öztürk - Gözen Systems (**)
12:00-13:00 Linux Çekirdeğinde Paketlerin Yolculuğu
R. Engür Pişirici
Ayrıştırılmış (Decoupled) Drupal 8’e Giriş
K. Burak Özdemir
13:00-14:00 Öğle Arası
14:00-14:45 Özgür Yazılımlar ile Sayısal Sinyal İşleme
Murat Sever
Java Web Uygulamalarında Doğrulama Yöntemleri
Adilcan Eren

Spring’de Better Error Pages ile Etkili Hata Yonetimi
Ersan Ceylan
15:00-15:45 OpenShift Kubernetes Dağıtımı (OKD)
Erdem Bayer
ESLint ile Kaliteli JavaScript Yazmak
İsmail Arılık
16:00-17:00 Proxmox ile Sanallaştırma
Levent Emmungil
S.O.L.I.D Prensipleri ile ReactJS
Mehmet Köse

(*) Sunum dili İngilizcedir.

(**) Sponsor oturumu.

Oturum Özetleri

Seminerler

Chris Stephenson: Güvenlik, Güvenilirlik, Rastgelelik, Açıklık

Bilgisayar rastgele çalışan bir makine değil. Ancak rastgelelik bilgisayar bilimlerinde ve pratik uygulamalarda merkezi bir rol oynuyor. Boeing 737 Max felaketinden, bilişim sistemlerine etkileyen önemli güvenlik açıklarına, rastgeleliğin (ve açıklığını) eksikliği büyük zararlara yol açmış. Yazılımın açık (ve özgür) olmasının önemini bu deneyimlerde bir daha görüyoruz. Daha iyi, ve, en az, insanların hayatlarına tehdit etmeyen sistemlere giden yol açıklık, şeffaflık ve özgürlükten geçiyor.

Alper Atmaca: Kişisel Verilerin Koruması ve Özgür Yazılımların Önemi

Türkiye’de Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ve Avrupa Birliği’nde GDPR kapsamında gerçek kişilerin kişisel verileri sıkı hukuki kurallarla korunmaktadır. Mevzuatın en zorlu alanı, aydınlatma ve teknik tedbirler çevresindedir. Özgür yazılımların ve felsefesinin, veri sahiplerine ve veri işleyenlere verdiği güvencenin uygulama açısından önemi oturum süresince irdelenecektir.

Alper Yalçıner: Ağ Yöneticileri İçin Özgür Yazılımlar

Ağ dünyasındaki değişim ile otomasyon ve entegrasyonda özgür yazılımların artan kullanım alanları, takip ve izleme araçları, envanter yönetimi ve daha niceleri anlatılıyor.

Aziz Arslan: Değişim ve Sonrası (!)

6 yıl önce başlayan büyük bir değişim projesinin öncesi ve nedeni, geçtiği yollar ve nasılı, sonuçları ve geleceği.

K. Burak Özdemir: Ayrıştırılmış (Decoupled) Drupal 8’e Giriş

Günümüzde “uygulama programlama arayüzü” İnternet teknolojilerinin en önemli altyapılarından birini oluşturmaktadır. Drupal 8, bu arayüzleri geliştirmede çok hızlı ve geniş çözümler sunmaktadır. Bu çözümlerin neler olduğundan bahsedilerek, bir uygulama örneğiyle tanıtılacaktır.

Can Korkut, Çağrı Mert Kemerkaya: Otonom sistemler için Robot İşletim Sistemi (ROS)

Oturumda robot geliştirme sürecinde kullanılan ROS, otonom sistemler odaklı anlatılacaktır. Oturum süresince ROS hakkında teorik bilgilerin yanı sıra yayımcı/dinleyici demosu ve ROS Gazebo kullanımı anlatılacaktır.

Dilan Çelik, Burcu Bayaslı, Oğuzhan Er: Özgür Haritacılık

Özgür yazılım araçları kullanılarak yürütülen özgür haritacılık faaliyetlerine ve Yer Çizenler Derneği olarak bu alanda yapılan projelere değinilecektir. Sonrasında ise özgür yazılım aracı kullanılarak uygulamalı bir örnek yapılacaktır.

R. Engür Pişirici: Linux Çekirdeğinde Paketlerin Yolculuğu

Devre temelli iletişimden paket temelli iletişime geçildikten sonra dünya ve çağımız bunun üzerine inşasına devam etmiştir. Linux içerisinde paketlerin yolculuğuna bir göz atacağız. Netfilter nedir, hook mekanizmaları ne yapar, ip/ip6/arp/eb_tables ile tc ve iproute2 paketleri ne için kullanılır, nf_tables ve son olarak bpfilter ile geziyi sonlandıracağız.

Erdem Bayer: OpenShift Kubernetes Dağıtımı (OKD)

Tüm OpenShift ailesinin temel aldığı OpenShift Kubernetes Dağıtımı’nın (OKD) anlatıldığı oturumda, OpenShift’in yapısı anlatılıyor. Kubernetes’in üzerine getirdiği artılar ve kullanım alanlarından bahsediliyor.

Erkan Esmer: Linux’un Active Directory Entegrasyonu

Linux bilgisayarların Samba veya Microsoft Active Directory ortamlarına entegrasyon yöntemleri ve çıkan sorunların çözümünün anlatılıyor. Oturumda Linux makinelerin domain ortamlarına üyelik işlemleri ve ayarlarının yapılması üzerinde duruluyor. Debian bir sistemde de uygulama yapılması planlanıyor.

İsmail Arılık: ESLint ile Kaliteli JavaScript Yazmak

Oturumda JavaScript için bir statik kod analizcisi olan ESLint ile ilgili “Nedir?”, “Neden?” ve “Nasıl?” sorularına yanıt veriliyor. Kurulumu, yapılandırılması, gömüllü kuralları ve kullanımından da bahsediliyor.

Kristi Progri: Building and FOSS Communities and Empowering Diversity

During my talk I will share the story of how a dedicated group of people, can jump start the community in a specific country and what other small cities and countries should avoid during their first steps in developing a Free Libre Open Source community in similar conditions. I will share my experiences in GNOME and Mozilla and use their cases and a key study for running a healthy community. Most important I will share tips and tricks on how to keep the community spirit alive for a long time after the first enthusiastic steps. Also nowadays we are witnessing that the number of women involved in technical fields, especially development, is really low and I am going to present what as the influence on low participation of girls and the steps we should take to fix it.

Levent Emmungil: Proxmox ile Sanallaştırma

Proxmox’un mimarisinin ve kurulumunun yanı sıra, web üzerinden yönetiminin de üzerinde durulacağı oturumda; disk ünitesi bağlantısı, sanal sunucu kurulumu, container kurulumu ve otomatik yedek alma işlevleri uygulamalı olarak anlatılıyor.

Onur Çelik: Özgür Yazılımlarla Mahremiyet Korunumu

Seminerde mahremiyet hakkı ve dijital mahremiyet için özgür yazılımların önemi anlatılmaktadır. Temel kavramlardan bahsedilip bilgi yönetimi ve iletimi için kullanılan araçlar kategorilendirilerek tanıtılmaktadır.

Mehmet Emin Karakaş: PostgreSQL ile Veri Maskeleme

Kişisel verilerin korunumu kanununa uyum için PostgreSQL’de statik ve dinamik veri maskeleme anlatılıyor. Her iki yöntemin artı ve eksilerine değinilerek, pg_dynamic_data_masking ile dinamik veri maskelem örneğine de yer veriliyor.

Mehmet Köse: S.O.L.I.D Prensipleri ile ReactJS

Büyüyen uygulamaların bakımının ve kodun yeniden kullanılabilirliğinin neden zorlaştığı, esnekliğini neden yitirdiği üzerine konuşuluyor ve giriş seviyesinde SOLID prensiplerinden React örnekleri ile beraber bahsediliyor.

Murat Sever: Özgür Yazılımlar ile Sayısal Sinyal İşleme

Seminerde yazılım tanımlı radyonun (YTR) zaman içindeki gelişimi, YTR platformları ve mimarileri ile sağlanan sinyal işleme altyapıları hakkında bilgiler sunuluyor. Ayrıca maliyet-etkin bir YTR donanımı olan RTL-SDR ve özgür GNU Radio yazılımı ile sayısal sinyal işleme çalışması örneği sunuluyor.

Kısa Oturumlar

Adilcan Eren: Java Web Uygulamalarında Doğrulama Yöntemleri

Oturumda JSR-380 spesifikasyonu, implementasyonları, anotasyon ile doğrulama, özel doğrulama metodu yazımı ve doğrulama için Java EL kullanımı anlatılıyor.

Akgün A. Yardımcı: Kurumlarda Özgür Yazılımlara Göç

Oturumda başta kamu olmak üzere kurumsal ölçekte göç projelerinde izlenen yöntemler, karşılaşılan problemler ve başarılı göç projelerindeki deneyimler anlatılıyor.

Doruk Fişek: PostgreSQL Yüksek Erişilebilirlik ve Ölçekleme Çözümleri

Bir aksaklığın sistemi etkilemeyeceği bir biçimde yüksek erişilebilir PostgreSQL sistemlerin oluşturulması, kullanım arttığında ölçekleme için kullanılan araçlar ve yöntemler anlatılacaktır.

Ege Tekiner: Blokzincir Dünyasında Özgür Yazılımlar

Günümüzde geliştirilen özgür blokzincir projelerinin hangi sektörlerde kullanıldığını ve bu teknolojilerin özgür bir şekilde, özgür yazılım topluluğu içerisinde geliştirilmesinin karşılıklı olarak sağladığı katkılar hakkında konuşuluyor.

Ersan Ceylan: Better Error Pages ile Spring için Etkili Hata Yonetimi

Spring uygulamalarında Better Error Pages kitaplığını kullanarak geliştirici ortamında istisnaların önyüzde de gösterilmesinin sağlanması anlatılıyor.

Fatih Genç: ICS Grup Linux Dönüşümü

Şirket içindeki yaklaşık 350 istemcide Linux’a taşınma sürecindeki deneyimlerimizi paylaşıyoruz.

Gönül Aycı: En Sevdiğim Defterim “Jupyter” :)

Jupyter etkileşimli olarak veri bilimi projeleri geliştirmek ve sunmak için güçlü bir araç. Oturumda Jupyter’in mimarisi, Twitter API kullanımı, Word2Vec, Pandas ile Dataframe ve etkileşim yapısı anlatılarak bir giriş yapılması hedeflendmektedir.

Mert Şimşek: Kong ile Mikroservis Yönetimi

Oturumda mikroservislerimizin arasına soyutlama katmanı ekleyerek yüksek performanslı, genişletilebilir ve güvenlik sağlayan Kong API ağ geçidi kurulumu ve yapılandırılması anlatılıyor.

Zekiye Aydemir: pgBackRest ile PostgreSQL’de Yedekleme

Seminerde PostgreSQL veritabanlarınızın yedeklerini almak, kataloglarını yönetmek ve geri dönüş işlemlerini gerçekleştirmek için yetenekli bir araç olan pgBackRest örneklerle anlatılacaktır.


Ana sponsor


Metglobal

Sponsorlar


Gözen Systems  
Özgür Yazılım A.Ş.
Logsign
Beyaz.net