Etkinlik Programı

12 Mayıs Cumartesi

Saat 1. Salon 2. Salon
10:00 10:45 Meltdown, Spectre, Özgür Yazılım ve Donanım
– Chris Stephenson
LibreOffice Geliştiricisi Olmak
– Muhammet Kara

LibreOffice Sertifikasyonu
– Muhammet Kara

11:00 11:45 Mahremiyeti ve Anonimliği Koruyan Özgür Yazılım Araçları

– Erdem Bayer
LibreNMS ile Sistem ve Altyapı İzlemek (Monitoring)
– Aldemir Akpınar
12:00 13:00 Özgür Bir Yazılımcı Olmak
– Doruk Fişek
Özgür Yazılımları Türkçe Konuşturmak
– Muhammet Kara

Açık Belge Biçimi
– Nurcan Tür

13:00 14:00 Öğle Arası Öğle Arası
14:00 14:45 Bir Başka NoSQL: Blockchain
– Mehmet Gürevin & Erhan Meriç
Müdür (Kamp Yazılımı) Çalışma Toplantısı
15:00 15:45 Apache Airflow ile Büyük Veri Analitik İş Akışlarının Orkestrasyonu
– Yaşarcan Yılmaz

Ruby ile Drone Uçurmak

– Onur Küçük

TestMore: Testten çok daha fazlası
– Esra Bayramoğlu, Gökberk Yağcı
16:00 17:00 Özgür Yazılım ve Adli Bilişim
– T. Koray Peksayar

GNOME Recipe Uygulaması
– Emel Elvin Yıldız

Toplantı: Kadın Katılımının Artırılması

 

13 Mayıs Pazar

Saat 1. Salon 2. Salon
10:00 10:45 Herkes için Nesnelerin İnternet'i (IoT)
– Yakut Özcan
Pardus ve Kurumsal Senaryolar
– Emel Şimşek
11:00 11:45 Ceph Depolama Platformu ve Avantajları
– Özhan Karaman
Web'in Tekrar Bağımsızlaştırılması
– Uğur Arıcı
12:00 13:00 Öğrenciler için Sistem Yönetimi
– Dora Uzunsoy

KriptonGuard ile Ağınızdaki Davetsiz Misafirlerin Farkına Varın
– Okan Özdemir

Java EE'nin Jakarta EE'ye Yolculuğu
– Hakan Uygun

Otağ Javascript Çatısı
– Alper Kürşat Ünver

13:00 14:00 Öğle Arası Öğle Arası
14:00 14:45 Dask: Dağıtık Veri Bilimi Çatısı
– Eray Aslan
25. Yılında Türkiye İnternet'i ve Özgürlük
– Adil Güneş Akbaş

PostgreSQL 10'un Yenilikleri
– Doruk Fişek

15:00 15:45 AWX ile Ansible Yönetimi
– Erdem Bayer
WordPress Eklenti Geliştirmeye Giriş
– Tolga Kaprol
16:00 17:00 Yeni Nesil Büyük Atlas: Elasticsearch
– Selçuk Usta
Spring Boot 2 ile Web Uygulaması Geliştirmeye Giriş
– Burcu Gülhan

 

Seminerler

Aldemir Akpınar: LibreNMS ile Sistem ve Altyapı İzlemek (Monitoring)
Sistem izleme, ajan (agent) ve SNMP ile izleme temel kavramlarına değindikten sonra bir izleme (montoring) yazılımı olan LibreNMS'in özelliklerinden bahsedeceğim. Otomatik keşif (Auto-discovery), dashboardlar, uyarılar (Alerts), syslog + graylog + oxidized'a entegre edilmesi, API'si ve mobil uygulaması, dağıtık yapısı, trafik faturalaması, otomatik güncelleme özelliklerini anlatacağım.

Burcu Gülhan: Spring Boot 2 ile Web Uygulaması Geliştirmeye Giriş
Spring Boot 2 ile HTML web sayfaları sunan, veritabanı bağlantısı, kimliklendirme ve yetkilendirme özellikleri olan bir web uygulaması geliştirilmesi anlatılıyor.

Chris Stephenson: Meltdown, Spectre, Özgür Yazılım ve Donanım
Donanımdaki kapalı alanlar bu önemli güvenlik sorunlarının kaynaklarından biri. Özgür yazılım çözümler arasında.

Doruk Fişek: Özgür Bir Yazılımcı Olmak
Seminerde bir yazılımın özgürlüğünün ne demek olduğu, bizim yazılımlar gibi özgür birer yazılımcı olmak için neler yapmamız gerektiği ele alınıyor.

Emel Şimşek: Pardus ve Kurumsal Senaryolar
Bir kurum ağında, iş amaçlı bilgisayar kullanımınına ve bu bilgisayarlardan oluşan bilişim ortamına kurumsal bilişim ortamı denilebilir. Kurumsal bilişimde, bireysel bilgisayar kullanımında ihtiyaç olmayan gereksinimler bulunuyor. Günümüzde kapalı teknolojilerin yaygın kullanıldığı kurumsal masaüstü ortamında Linux kullanımının kabul görmesi Pardus projesi açısından önemli bir konudur. Bu konuşmada kurumsal masaüstü kullanıcılarının beklentileri ve bunların Pardus tarafından nasıl karşılandığı konularından bahsedilecektir.

Eray Aslan: Dask: Dağıtık Veri Bilimi Çatısı
Dask dağıtık sistemlerde Celery benzeri görev zamanlama, Spark benzeri büyük veri analitiği ve Numpy/Pandas/Scikit-learn benzeri karmaşık algoritma çözümleri için saf Python bir yazılımdır. Bu konuşmada Dask'ın dağıtık görev zamanlamasından, kullanım alanlarından ve Dask kullanarak büyük veri analizinin nasıl yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

Erdem Bayer: AWX ile Ansible Yönetimi
Ansible Tower'ın topluluk projesi AWX'in Ansible kullanımına katkılarından anlatılıyor. Web arayüzü, iş zamanlama, envanter yönetimi, raporlama, iş akışı otomasyonu, delegasyon ve kimlik paylaşımı gibi özellikler ele alınıyor.

Erdem Bayer: Mahremiyeti ve Anonimliği Koruyan Özgür Yazılım Araçları
Özgürlük ve anonimliği koruyarak İnternet'te arama motorlarının kullanımı, video izlenmesi, okuma, parola saklama, dosya saklama ve paylaşma işlemlerinin özgür yazılımlarla nasıl yapılacağı anlatılıyor.

Esra Bayramoğlu & Gökberk Yağcı TestMore: Testten çok daha fazlası
Yazılım dünyası için testin önemi nedir? Test otomasyonu nedir, nasıl yapılır? Mobil uygulamalar için sürdürülebilir test otomasyonu nasıl napılır? Test otomasyonu hızlı ve kolay yapılabilir mi? Test otomasyonu için yazılım programlama bilgisine ihtiyaç var mıdır?

T. Koray Peksayar: Özgür Yazılım ve Adli Bilişim
Çok önemli davaların ve delillerin çözümünde katkıda bulunduğum adli bilişim alanında duyulan ihtiyacı özgür yazılımlar ile karşılıyoruz. Özgür yazılım Türkiye'de adalet sistemine bu konuda oldukça büyük faydalar sağlamakta, çoğu kimse ise bundan habersiz. Haberdar etmek ve içinizdeki potansiyel adli bilişimciyi keşfetmek için işlerimden, kullandığım araçlardan ve karşılaştığım sorunlardan bahsedeceğim.

Mehmet Gürevin & Erhan Meriç: Bir Başka NoSQL: Blockchain
Verinin tanımından ilişkisel veritabanlarının ortaya çıkışına, NoSQL yapılarından WebSQL'e doğru hızlı bir bakış, teorik ve pratik temelleri ile blockchain teknolojisi ve potansiyeli üzerine hızlandırılmış bir farkındalık oturumu (Kriptopara icermez).

Muhammet Kara: Özgür Yazılımları Türkçe Konuşturmak
Oturumda özgür yazılımların yerelleştirilmesinde kullanılan Gettext altyapısı ve yerelleştirme süreçleri anlatılıyor. Türkçe çeviri takımlarının güncel durumundan da bahsedilen oturumda, GNOME masaüstü projesi örneğinde çeviri yapılması uygulamalı olarak anlatılıyor.

Özhan Karaman: Ceph Depolama Platformu ve Avantajları
Ceph depolama platformunun genel yapısı, kullanım alanları, yazılımcılar için avantajları, yazılım tabanlı veri merkezleri için avantajları, önemi ve özgür yazılımları çözümlere katkıları ve entegrasyonları anlatılacaktır.

Selçuk Usta: Yeni Nesil Büyük Atlas: Elasticsearch
Bu sunumda, açık kaynak dünyasının ve arama mühendisliğinin en önemli ürünlerinden Elasticsearch'ün coğrafi verilere olan yaklaşımı ve bu veriler üzerinde uygulanabilecek mühendislik teknikleri konu edinilecektir.

Tolga Kaprol: WordPress Eklenti Geliştirmeye Giriş
Günümüzde tüm websitelerinin %30'dan fazlası WordPress ile çalışıyor. Bu sitelerin ise özelleştirilmesi için kullanılan en önemli parça eklentiler. Bu sunumda WordPress ortamı için eklenti geliştirmenin ana bileşenlerine değineceğiz. Eklenti ve tema arasındaki farklar, kodlama standardı, JS ve CSS dosyaları ile çalışmak, ayarların yönetimi, filtre ve aksiyon yazımı, çok dillilik gibi başlıklardan bahsedeceğiz.

Uğur Arıcı: Web'in Tekrar Bağımsızlaştırılması
Web, her katılımcının bağımsız bir istemci ve sunucu olabileceği şekilde planlanmışken, günümüz web uygulamaları "her şeyi tek yerde sunma" değer önerisiyle merkezi sistemler ve tekeller haline geldiler. Şimdi soru şu: "hem verimizi kendi istediğimiz yerde, kendi istediğimiz şekilde yönetirken hem de günümüz web uygulamalarının konforuna sahip olabilir miyiz?". Bunun sağlanması için birkaç plan ve çalışan prototipler var, hepsinde de veri sahibi bağımsız kişilerin, kendi verilerini tutacakları ortam üstünde güç sahibi olması gerekiyor. "Son kullanıcının bilmesine gerek yok" şeklindeki yanlış algının yıkılması için en önemli zamanlara geldik, çünkü webin tekrar bağımsızlaştırılması esnasında GNU/Linux dağıtımları herkese kendi verisinin tek sahibi olma gücünü kazandıracak.

Yakut Özcan: Herkes için Nesnelerin İnternet'i (IoT)
Özgür donanım ve yazılımlar ile İnternet'e bağlanabilen cihazları ve bunlarla neler yapabileceğinize değineceğiz. Birkaç örnek ile özgür yazılımın ve topluluk olmanın ne kadar güçlü noktalara gidebildiğini göreceğimiz bir oturum olmasını hedefliyoruz.

Kısa Oturumlar

Alper Kürşat Ünver: Otağ Javascript Çatısı
Konuşmada Otağ'ın geliştirilme nedeni ve hikayesinden başlayarak, değişen ve canlanan web'deki yerinden bahsediyoruz. Otağ'ın yeteneklerini inceleyerek, verimlilik, bütünlük, yalınlık için Otağ ile bir web mimarisinin nasıl oluşturulabileceğini anlatıyoruz.

Dora Uzunsoy: Öğrenciler için Sistem Yönetimi
Öğrencilik yaşamım sırasında sistem yöneticiliğine geçiş yapan birisi olarak tecrübelerimi, tavsiyelerimi ve sistem yönetiminin öğrenciler için bir öğrenci gözünden nasıl bir iş / uğraş olduğunu anlatacağım.

Doruk Fişek: PostgreSQL 10'un Yenilikleri
PostgreSQL'in son kararlı sürümünde değişenler ve eklenen yeni özellikler anlatılıyor. Geriye dönük uyumsuz değişiklikler, logical replikasyon, basitleşen partitioning ve daha niceleri.

Emel Elvin Yıldız: GNOME Recipe Uygulaması
En başından itibaren skeçlerini hazırlayarak, tasarımcıyla çalışarak ve development ekibiyle iletişimde kalarak Recipe App uygulamasını geliştirdik. Recipe App uygulamlasının tasarımları benim de katıldığım Endonezya'da yaptığımız Hackfest'te Endless OS'ye uyarlandı. Oturumda buradaki süreçleri anlatacağım.

Hakan Uygun: Java EE'nin Jakarta EE'ye Yolculuğu
Java teknolojileri dünyasında değişim devam ediyor. Eclipse Vakfı altında topluluk tarafından yönetilmeye başlanacak olan Java web teknolojileri ile ilgili son gelişmeler ve bu değişikliklerin özgür yazılım geliştiricileri için önemi anlatılıyor.

Muhammet Kara: LibreOffice Geliştiricisi Olmak
LibreOffice'e yazılım geliştirerek katkıda bulunmak isteyenlere yönelik olan seminerde, LibreOffice'te kullanılan diller ve teknolojileri, projenin genel işleyişi, topluluğun yapısı, kod tabanı, geliştirme süreci ve geliştirmeye nasıl başlanacağından bahsediliyor.

Muhammet Kara: LibreOffice Sertifikasyonu
Document Vakfı, LibreOffice için bir sertifikasyon programı oluşturdu. Oturumda sertifikasyon eğitimleri, sertifikasyon komitesi, sertifikasyon süreci ve sertifikasyon çeşitleri anlatılıyor.

Nurcan Tür: Açık Belge Biçimi
Açık Belge Biçimi; kullanıcılarının ofis belgelerini, sahip olunan yazılım ve donanımdan bağımsız olarak düzenleyip görüntüleyebilmesini sağlayan belge standartıdır. Belgeleri oluştururken, düzenlerken ve saklarken Açık Belge Biçiminin tercih edilmesinin öneminden bahsedilecektir.

Okan Özdemir: KriptonGuard ile Ağınızdaki Davetsiz Misafirlerin Farkına Varın
Oturumda bir özgür yazılım olarak geliştirdiğim KriptonGuard ile ağa dahil olan tanınmamış cihazların belirlenmesi, ağda bulunan kritik sunucuların sahteleriyle değiştirildiğinden haber olunmasını anlatıyorum. KriptonGuard'ın çalışma mekanizması ve kullanılan teknolojilere de değiniyorum.

Onur Küçük: Ruby ile Drone Uçurmak
Envanter robotu olarak drone geliştirmek için kullanılabilecek sistemler, kitaplıklar ve Ruby programlama dili ile örnek kodlar inceleniyor.

Yaşarcan Yılmaz: Apache Airflow ile Büyük Veri Analitik İş Akışlarının Orkestrasyonu
Apache Airflow, Airbnb tarafından geliştirilip sonra Apache Foundation'a devredilmiş bir iş akış aracıdır. Bu sunumda, Apache Airflow'un temel taşlarından (Operator, DAG vb.) bahsedilecek, Airflow'la birlikte gelen pluginlerin nasıl kullanıldığı, test edilebilidiğine değinilecek ve örnek bir uygulama üzerinden demo yapılacaktır.

Çalışma Toplantıları

Kadın Katılımının Arttırılması Toplantısı
Özgür yazılımlarla ilgili konferanslarda konuşmacı olan ve kamplarda eğitmenlik yapan kadınların oranı erkeklere nazaran oldukça düşük. Bu sayının arttırılması, daha fazla kadının etkinliklerde bilgilerini paylaşmasının sağlanması için neler yapılabileceğini beraber konuşmaya bekliyoruz.

Müdür (Kamp Yazılımı) Çalışma Toplantısı
10 seneye yaklaşan bir süredir yaz döneminde gerçekleştirilen 15 günlük Özgür Yazılım Yaz Kampı ve Ocak sonunda gerçekleştirilen Özgür Yazılım Kış Kampı'nın organizasyonu için geliştirilen Müdür isimli bir kamp yazılımımız var. Özgür bir Python/Django uygulaması olan yazılımın kampların değişen ve artan ihtiyaçları için düzenli olarak geliştiriliyor. Kamplar için çok kritik bir konumda olan kamp yazılımının geliştirilmesine destek vermek isteyen herkesi çalışma toplantısına bekliyoruz.

Etkin katılım çağrısı için tıklayın.


Ana Sponsor

Kartaca  

Sponsorlar

Özgür Yazılım A.Ş.