Etkinlik Hakkında

35 yıl önce Richard M. Stallman tarafından başlatılan Özgür Yazılım hareketi, 4 temel özgürlüğü esas alarak geliştirdiği fikir ve uygulamaları ile yazılıma ve kullanıcıya özgürlüğünü sağlamaktadır. Sistemine uyarlamış olduğu pragmatik idealizm[1] anlayışı ile bilgisayarın dahil olduğu her türden iş alanında olmazsa olmaz kabul edildiği gibi "Copyleft" fikri ile sanat üretimlerine dair de önemli bir bakış açısı sunmuştur. Bunlarak ek olarak, oluşturmuş olduğu lisanslar ile yazılım ve programcının haklarını koruyarak, sağladığı özgürlüğün sürekliliğini garanti altına alır.

Özgür yazılımlar ticaretin ötesinde bilim ve teknolojinin de sağlam zeminini oluşturur. Araştırma geliştirme çalışmalarını özgür platformlarda sürdüren, eğitimlerini özgür yazılımlar ile devam ettiren dünya çapında üniversiteler ve devasa iş operasyonlarını başta GNU/Linux olmak üzere özgür yazılımlara emanet eden kurumlar da bu idealin gerçeklenebilirliğine dair önemli örneklerdendir.

Özgür Yazılım; eğitim, iş alanları, günlük kullanım pratikleri vb. her noktada nicelik ve nitelik olarak oldukça yüksek teknik avantajlar sunmaktadır. Hatta bu teknik avantajlar zaman zaman vazgeçilmezliğinin altını çizer. Fakat tüm bunlardan daha önemli bir amaca hizmet etmektedir; bilim ve sanat gibi insan aklının ortak üretimlerini tekelleşmekten kurtarmak. Bu minvalde bireyleri üretkenliğe ve paylaşıma da teşvik eder.

Artık birçok insan için temel soru “Özgür yazılımlar kullanmalı mıyız?” değildir. "Hangi özgür yazılım kombinasyonlarını nerelerde kullanabiliriz?", "Geliştirdiğimiz özgür yazılım için ne tür bir iş modeli hedeflemeliyiz?", "Hedeflediğimiz özgür yazılımlar için en iyi eğitimleri nasıl alabilir yahut verebiliriz?" gibi pratik sorular gündemdedir. Stallman'ın da söylediği gibi "GNU'nun amacı insanları özgür kılmaktır."

Bu amaca katkıda bulunmak için gerçekleştirilmekte olan etkinlikler 24. hali ile 17. yılını kutluyor.

Geçmiş Etkinlikler ↘


[1]: Copyleft: Faydacı İdealizm —Richard M. Stallman: https://www.gnu.org/philosophy/pragmatic.tr.html


Ana Sponsor

Kartaca  

Sponsorlar

Özgür Yazılım A.Ş.