Etkinlik Hakkında

34 sene önce başlayan Özgür Yazılım hareketi, yazılıma ve dolayısı ile kullanıcıya; özgürlüğünü sağlıyor olmak ile birlikte, sistemine uyarlamış olduğu pragmatik idealizm[1] çerçevesinde bilgi işlem sektörünün her alanında olmazsa olmaz kabul edilmektetir. En kritik iş uygulamalarından en sıradan günlük uygulamalara kadar somut örnek ve alternatifler sunan bu hareket aynı zamanda yazılım ve programcının haklarını da korur.

Araştırma geliştirme çalışmalarını özgür platformlarda sürdüren dünya çapında üniversiteler ve devasa iş operasyonlarını başta GNU/Linux olmak üzere özgür yazılımlara emanet eden kurumlar göstermektedir ki özgür yazılımlar ticaretin ötesinde geleceğe yönelik öncü teknolojilerin de sağlam zemini teşkil etmekte.

Özgür yazılım dünyası, ortaya koyduğu kısa vadeli teknolojik ve maddi avantajlara ek olarak çok önemli bir amaca daha hizmet eder: teknolojiyi, bilimi inceleyip, araştırıp anlamak ve çok daha iyisini geliştirmek isteyen zihinler için değeri para ile ölçülemeyecek bir fırsatlar ve kaynaklar havuzunu beslemek ve bireyleri üretkenliğe, paylaşımcılığa teşvik etmek.

Günümüzde çoğu kişi tarafından sorulan temel soru “özgür yazılımlara geçmeli miyiz?” sorusu değildir. Artık “hangi özgür yazılım kombinasyonlarını ne tür işlerde kullanabiliriz?”, “geliştirdiğimiz özgür yazılım için ne tür bir iş modelini hedeflemeliyiz?”, “hedeflediğimiz özgür yazılımlar için en iyi eğitimleri nasıl alabilir yahut verebiliriz?” gibi pratik sorular gündemdedir. Bilgi işlem dünyasının amacı artık düşük maliyetli, güvenilir, açık standartlarla uyumlu ve ticari dalgalanmalar ile krizlere dayanıklı sistemleri tasarlamak, bunları olabildiğince yaygınlaştırmaktır.

Bu amaca katkıda bulunmak için gerçekleştirilmekte olan etkinlikler 22. hali ile 16. yılını kutluyor.

Geçmiş Etkinlikler ↘


[1]: Copyleft: Faydacı İdealizm —Richard M. Stallman: https://www.gnu.org/philosophy/pragmatic.tr.html

Ana Sponsor


MetGlobal

Sponsorlar

Kartaca   Zingat   Özgür Yazılım A.Ş. BGA Security